Blog

Slider
Cze 05, 2018

Co robi FM?

Co robi FM? Takie właśnie podstawowe, wydawać by się mogło, pytanie znalazłem w dokumencie wydanym przez brytyjskie RICS przy współpracy amerykańskiego IFMA. A przecież Stany Zjednoczone i Wielka Brytania to kraje z najbardziej dojrzałymi i rozwiniętymi rynkami Facility Management. Ale i tam profesjonaliści FM zadają sobie takie właśnie, proste na pierwszy rzut oka, pytania.

Wspomniany wyżej dokument to podsumowanie prowadzonego przez RICS badania na temat strategicznego znaczenia Facility Management. Został on opublikowany już rok temu (w marcu 2017) pod nazwą Raising the Bar: From Operational Excellence to Strategic Impact in FM. Wśród wielu bardzo interesujących wniosków, znalazł się również temat barier stojących przed rozwojem strategicznego podejścia do FM. Badania RICS prowadzone wspólnie z IFMA pokazały, że na czołowym miejscu takich barier jest brak zrozumienia usług FM. Jednym z obszarów braku zrozumienia FM jest właśnie pytanie o to, co robi FM.

Istnieje wiele definicji FM, wiele opisów tego co FM robi, jaki jest zakres usług FM. Kilka sposobów graficznego przedstawienia tego zagadnienia można znaleźć w sieci, np.

co robi FM brainco robi FM torcik

Ale można tez wykorzystać do takiego opisu istniejącą już od kilku lat europejską normę FM, a konkretnie jej czwartą część (EN 15221-4). To właśnie ten dokument z kilkoma uzupełnieniami jest bazą dla poniższej infografiki. Jest to druga jej wersja uzupełniona dodatkowymi usługami coraz częściej pojawiającymi się w zapytaniach ofertowych. Wszystkie usługi FM, czyli to, co robi FM, podzielone są na dwie grupy. Pierwsza, to usługi związane z nieruchomością, a druga to usługi dotyczące organizacji i ludzi użytkującej tę nieruchomość. Całość uzupełnia trzecia grupa, dotycząca usług centralnych, wspólnych dla obu poprzednich grup oraz usług związanych z zarzadzaniem Facility Management.

Dwa poniższe rysunki (jeden w wersji polskiej, a drugi w angielskiej) są również do ściągnięcia w bardziej czytelnym formacie (pdf) po kliknięciu na odpowiedni rysunek.

FM 201803FM 201803 EN

Mam nadzieję, że pozwolą one dostrzec jak bardzo szeroki może być zakres usług Facility Management i odpowiedzieć na zadane na wstępie pytanie. Co robi FM? Wszystko to, co ułatwi i poprawi podstawową działalność organizacji oraz to, co poprawi jakość życia ludzi przebywających w tej organizacji.

Skomentuj

Najnowsze

Chciałbyś porozmawiać z nami?

Nie krępuj się. Będzie nam bardzo miło porozmawiać z Tobą.


Zobacz naszą aktywność na mediach społecznościowych. Tam również jesteśmy.